24 февраля 2016

Ювілейний концерт Олександри Німилович і Уляни Молчко

творчий вечір з нагоди 25-річчя творчої діяльності фортепіанного дуету: Уляни Молчко і Олександри Німилович[1].



Фортепіанне виконавство Дрогобиччини, маючи багатий досвід і культурні традиції, відіграє велику роль у розвитку піаністичної культури не тільки нашого регіону, а й України. Своєю яскравою концертно-виконавською діяльністю музиканти-професіонали Уляна Молчко, Олександра Німилович, Олесь Корчинський, Людомир Філоненко прагнуть відродити з забутих ансамблевих традицій минулого жанр фортепіанного ансамблю як одного з професійних компонентів підготовки піаніста-музиканта.

9 червня 2015 року в концертному залі Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка відбувся


Щира дружба та творча співпраця поєднує митців вже багато років. Концертну діяльність фортепіанний дует розпочав у 1989 році, здійснивши серію виступів на державному і регіональному телебаченні та радіо, давши понад 200 концертів. Ансамбль є учасником численних міжнародних фестивалів «Музика українського зарубіжжя» (1991), «IX Музичний фестиваль імені А. Кос-Анатольського» (1995), «Дні американської та української музики у Львові» (1996), «Струни душі нашої» (1993, 1996-99, 2007, 2010, 2011), «Musica Galiciana» (1998), «Фестиваль хорової та інструментальної музики» (2001), «Україна і Стравінський» (2006), «Дні української музики у Мюнхені» (2009, 2010). Пропагуючи шедеври світової класики, піаністки у своїх програмах виконують віднайдені ними кращі зразки ансамблевої української музики (твори Я. Лопатинського, С. Людкевича, Д. Січинського, В. Витвицького, Б. Кудрика), вперше здійснили їх запис та випустили аудіо-альбом «Українська музика для двох фортепіано» (2000), а також у 2003 році в їхньому упорядкуванні світ побачив нотний збірник «Твори українських композиторів для двох фортепіано та фортепіано в чотири руки». 

«Сонатина» В. Витвицького у виконанні дуету прозвучала в стереозаписі на конференції, присвяченій пам’яті композитора і музикознавця, яка була організована Науковим Товариством ім. Т. Шевченка в Америці 31 березня 2001 року в Нью-Йорку. У 2006-2007 роках дует дав серію концертів у Дрогобичі, Івано-Франківську, Тернополі, Львові, Стрию з циклами Й. Брамса «Пісні кохання» ор. 52, й «Нові пісні кохання» ор. 65 для вокального квартету (Л. Коструба – сопрано, С. Паламар – мецо-сопрано, В. Понайда – тенор, Ю. Трицецький – бас) та фортепіано в чотири руки, а також брав участь у концертних проектах Львівської філармонії ім. С. Людкевича «Й.  Брамс. «Пісні кохання» та «Нові пісні кохання» (2008). Ансамбль у 2009-2010 роках успішно гастролював у Німеччині з сольними програмами у Вищій школі музики і театру в Мюнхені (Hochschule für Musik und Theater in München).


Свій творчий звіт дует розпочав проникливим виконанням глибоко-духовного твору – Й.-С. Бах – Ш. Гуно «Ave Маrіа» для двох фортепіано. Урочисто-піднесений тон концерту піаністи підтримали виконанням творів славетних українських композиторів М. Вербицького – Симфонія D-dur та С. Людкевича – Чабарашка d-moll (для фортепіано в чотири руки). Програма концерту була побудована вміло і цікаво: концертні виступи чергувалися з вітальними промовами, що надало концерту легкості сприйняття. Вступне слово і коментарі озвучували доктор філософії, доцент, завідувач кафедри музикознавства та фортепіано Людомир Філоненко та голова Дрогобицької організації Національної Спілки композиторів України Володимир Грабовський. У вступному слові В. Грабовський відзначив важливість цієї мистецької події серед інших імпрез, яка полягала не тільки у виконанні фортепіанних творів, а й представленні значного наукового доробку напрацьованого фортепіанним дуетом протягом років. У. Молчко та О. Німилович не тільки професійні виконавці, а й талановиті музикознавці, науковий доробок кожної сягає понад 200 публікацій, присвячених українським композиторам і виконавцям, які тривалий час перебували у забутті, а саме: М. Вербицькому, В. Барвінському, Н. Нижанківському, М. Кумановському, О. Нижанківському, Д. Січинському, О. Бобикевичу, Р. Лесику, Б. Вахнянину, М. Волошину, Б. Кудрику, М. Кравців-Барабаш, Б. Весоловському, М. Тележинському, Я. Ярославленку, Р. Савицькому, З. Лиську, М. Антоновичу, а також сучасним митцям Л. Філоненку, М. Халітовій, О. Яцківу, Р. Сов’яку, С. Процику та ін. Їхні наукові та науково-методичні праці побачили світ у фахових та наукових виданнях України та зарубіжжя. Від 2005 року О. Німилович член Національної спілки композиторів України, а з 2007 року науковці є членами Наукового Товариства ім. Т. Шевченка (Дрогобицький осередок). О. Німилович є учасником численних міжнародних та всеукраїнських наукових конференцій в Україні і Польщі, зокрема («Wyzsza Szkola Humanitas» (Соснов’єц, 2011); Аkademia Polonijna w Chęstochowie (2006-2011); Міжнародні XVI XIX Tatrzański  sympozjumy naukowy «Edukacja jutra» в Закопаному (2011-2014), VIII Augustowskie spotkanie naukowe (Августув, 2015). Уляна Молчко і Олександра Німилович є одними із співорганізаторами Всеукраїнських науково-практичних конференцій: «Творчість Богдани Фільц в контексті української музичної культури та освіти» (2007), «Василь Барвінський та сучасна українська музична культура» (2008), учасницею проведення творчих зустрічей з відомими композиторами Г. Ляшенком, Б. Фільц, М. Ластовецьким, Я. Бобалік, Б. Шиптуром. Фортепіанний дует тісно співпрацює з відомими українськими митцями: Г.Ляшенком, Б.Фільц, М. Скориком, Л. Дичко, В. Годзяцьким, інтерпретуючи їх композиції. Нашій увазі були запропоновані композиції для двох фортепіано Б. Фільц «Largo lamentoso» (під враженнями від Скнилівської трагедії) та Г. Ляшенка «І дзвону дивного звучання, і тріпотіння листя на вітру...».

Факсове привітання піаністкам надіслали композитор, доктор філософії Богдана Фільц та поетеса Теодора Савчинська-Латик. Поряд з побажаннями добра, міцного здоров’я, мистецьких перемог та миру для нашої України Б.Фільц висловила фортепіанному дуету щиру подяку за блискуче високомистецьке виконання низки її творів, «глибоко художньої і артистичної їх інтерпретації, зокрема сповнену особливого поглибленого відчуття драматичних колізій, широти емоційних відхилень у творі присвяченому Скнилівській трагедії». Результатом довготривалої творчої співпраці митців є редагування та видання навчально-методичних посібників з методичними рекомендаціями «Богдана Фільц. Largo lamentoso» (упор. У. Молчко, О. Німилович), «Богдана Фільц. Солоспіви на слова Теодори Савчинської-Латик» (упор. У. Молчко, Стрий, «Щедрик», 2007), навчально-методичні посібники з грифом МОН України – «Богдана Фільц. Закарпатські новелети» (2010), «Богдана Фільц. Фортепіанні твори для дітей» (2011), «Богдана Фільц. Хорові кантати» (2012), «Богдана Фільц. Музичні фрески» (2015) в упорядкуванні О. Німилович. Сюрпризом для О. Німилович було виконання О. Корчинським фортепіанного твору-присвяти нещодавно написаним Б. Фільц з нагоди ювілею. Голова спілки композиторів Снятиншини ім. Я. Барнича Петро Корж, захоплений творчою індивідуальністю О. Німилович, як він зазначив у листівці, з пошанувальним поклоном присвятив їй вітальний вірш.

Привітати митців з творчими здобутками прибули шановні гості зі Львова. Зі словами прихильності виступила заслужена артистка України, завідувачка кафедри концертмейстерського класу, професор Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка Ярослава Степанівна Матюха. У своїй промові п. Ярослава з приємністю поринула у спогади консерваторських років навчання піаністок: «Уляна була моєю студенткою впродовж п’яти років. Леся, хоч і не моя, та була як моя, і я пам’ятаю всі її виступи. Мені Дворжак так запам’ятався як вона його виконувала, до нині, отак зворушливо... як хтось інший грає я все згадую Лесю Німилович». До сьогодні підтримуючи тісний зв’язок та втілюючи спільні творчі плани і проекти, професор висловила своє захоплення над значущістю їхньої мистецької діяльності «вони для мене і героїні і красуні, я подивляю їхній ентузіазм і працьовитість, їхню подвижницьку діяльність» та звертаючись до ювілярок зі слізьми на очах додала «я схиляю голову перед вами як перед творчими особистостями,... ви для мене зразок українців та патріотів!». З музичним дарунком виступив соліст Львівського оперного театру ім. С. Крушельницької Юрій Трицецький. У його виконанні з точним відтворенням усіх нюансів, яскраво прозвучала балада Мефістофеля (зі свистом) з опери «Мефістофель» А. Бойто.

Маючи великий сценічний досвід доцент Ірина Кліш своїм вокальним вмінням розкрити поетичний зміст твору в поєднанні з професійним супроводом О. Німилович подарували нам два солоспіви «Спинюся я» та «Калина міряє коралі», присвяченого Л. Ревуцькому з циклу Б. Фільц на слова Л. Костенко «Калина міряє коралі». Слід відзначити, що О. Німилович виступає як концертмейстер дитячо-молодіжного хору «Відлуння» Катедрального храму Пресвятої Трійці в Дрогобичі (худ. кер. Надія Бунь), хору «Оранта» Дрогобицької духовної семінарії (регент о. Андрій Бунь). Було здійснено записи ряду компакт-дисків: «Б. Бріттен. «The Ceremony of Carols» з хором «Відлуння», керівник Надія Бунь, партія фортепіано – О. Німилович. – січень, 2008»; «Співайте Богові нашому, співайте...» духовні та народні хорові твори у виконанні хору «Оранта» Дрогобицької духовної семінарії (регент о. А. Бунь), солістка І. Кліш (сопрано), партія фортепіано – О. Німилович. – Львів: Свічадо, 2010 (К 336284 ЄТ). У 2010 році О. Німилович і І. Кліш з хором «Оранта» Дрогобицької духовної семінарії здійснили концертне турне містами Польщі (Кошалін, Колобжег, Слупськ, Білий Бір, Мсціце).

М’якістю звучання та яскравими барвами неповторних тембрів Заслуженого працівника освіти України, професора Корнеля Сятецького та Юрія Трицецького слухачі насолоджувались виконанням романсів «Де ти бродиш, моя доле» сл. С. Писаревського в обробці М. Кропивницького і В. Заремби та Г. Мартиненко, сл. Ол. Олеся «Сміються плачуть солов’ї» у супроводі ювілянток.

Заслужений працівник культури України, директор Інституту музичного мистецтва, професор С. Дацюк в короткій промові привітав музикантів зі святом і звернув увагу публіки на титанічну працю піаністів на педагогічній ниві:  О. Німилович та У. Молчко систематично готують студентів Інституту музичних мистецтв до творчо-виконавської діяльності та науково-практичних конференцій. Студенти їхнього класу є постійними лауреатами міжнародних та всеукраїнських конкурсів, фестивалів, а також активно беруть участь у творчих вечорах та  щорічно  презентують  звітні  афішовані  концерти.  З  2006  року О. Німилович є заступником директора Інституту музичного мистецтва з виховної роботи і проводить мистецькі заходи з майбутніми вчителями музики. У. Молчко роботу у ВНЗ вміло поєднує з працею в Стрийській дитячій школі мистецтв, очолюючи фортепіанний відділ.

В заключній частині концерту великий ентузіазм та піднесення публіки викликало оригінальне звучання творів для двох фортепіано у вісім рук К.-М. Вебера «Запрошення до танцю» ор. 65 та Вільяма Гіллока «Токата «Шампана» у виконанні У. Молчко, О. Німилович, О. Корчинського, Л. Філоненка.

Отримавши безліч позитивних емоцій та приємних вражень хочемо висловити нашим педагогам-піаністам щиру подяку за прекрасний концерт та приєднатись до побажань ректора університету, професора Надії Скотної, «щоб саме «шампана» як символ торжества, символ урочистостей був супутником подальших років Вашого творчого життя і, щоб це творче життя було довгим, натхненим, змістовним, щоб не тільки в нашій залі, а й в інших залах нашої України звучала висока музика у такому високому професійному виконанні!!!»

Ансамблеве музикування, яке пропагують своєю професійною виконавською майстерністю наші педагоги О. Німилович та У. Молчко відіграє значну роль у вихованні підростаючого покоління, формуючи високі моральні цінності, розширює музичний світогляд слухачів та надихає студентів до бажання концертувати та творчих пошуків.

Індивідуальні риси виконання – технічна майстерність, тонке та органічне відчуття ансамблевості, висока культура, глибоке проникнення у стиль обраної музики, які притаманні нашому фортепіанному дуету: О. Німилович та У. Молчко зачарували і завоювали симпатію слухачів, а також надихнули поета Віктора Романюка на теплі, величні рядки-посвяти:

 

 

Дует

Піаністкам Олександрі Німилович

та її подрузі Уляні Молчко

Звучить дует Уляни й Олександри –

Душа, мов птах, зринає в дивні мандри.

По вінця душу сповнюють мотиви,

Як спраглу землю – благодатні зливи.

 

Дві жінки. Їхні пальці чародійні

На клавішах – мов крильця солов’їні,

П’янкі пелюстки неземної квітки,

Що ангел натрусив не знати звідки.

 

Їх милі очі од любові,

Лише для них звучать слова святкові,

Уста гарячі прагнуть поцілунку.

Щасливий той, хто з них нап’ється трунку.

 

А музика в нові часи руїни

Освячує простори України,

Звучить, як віра, як землі тривога,

У небесах, в самих хоромах Бога.

 

Дві жінки, дві чарівні галичанки

В храм музики зайшли, як дві прочанки,

І моляться в обіймах мелозвуку,

А я цілую кожній серце й руку.

 

Катерина Тимик

 

[1] Німилович Олександра Миколаївна – музикознавець, піаніст, педагог. Навчалася у Дрогобицькому державному музичному училищі (1980-1984, клас ф-но Н. Кольга-Слободян), Львівській державній консерваторії імені Миколи Лисенка(1984-І989, клас ф-но доцент Д. Стернюк; клас концкласу ст. викл. О. Бонковська; клас кам. ансамблю ст. викл. Г. Менцинська). Молчко Уляна Богданівна – музикознавець, піаніст, педагог. Професійну музичну освіту здобула у Дрогобицькому державному музичному училищі (1980-1984, клас ф-но В. Козлова), Львівській державній консерваторії імені Миколи Лисенка (1984-1989, клас ф-но професор М. Крушельницька; клас концкласу проф. Я. Матюха; клас кам. ансамблю доцент Г. Гумецька).

 

 

Комментарии

Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии. Войти.